Romania si Europa – Episodul 1: FC Vaslui – Cenusareasa Moldovei

sursa: uefa.com

In 2002, in Moldova, urma sa se infiinteze o echipa de care, personal, imi aduc aminte cu un mare drag cand vine vorba de fotbalul romanesc.

FC Vaslui pornea la drum cu ambitii mari. Aceste ambitii s-au vazut imediat, clubul a urmat sa atinga promovari succesive. In sezonul 2005-2006 a ajuns pe prima scena a fotbalului ” mare ” din Romania.

Cu ajutorul lui Adrian Porumboiu, principalul finantator al echipei de atunci, echipa a urmat un traseu notabil. La debutul in prima liga rezultatele au fost dezastruoase, doar 6 puncte in prima parte a campionatului. In cea de-a doua, moldovenii urmau sa se salveze de la retrogadare dupa ce au castigat 23 de puncte in retur.

Inceputul unei aventuri frumoase!

In mare parte, la inceput, Vasluiul s-a bazat pe jucatori autohtoni. Burdujan, Haisan, Frunza sau Balaur. Sunt doar cateva din numele care au inceput ceea ce avea sa fie o pagina frumoasa dar scurta din istoria fotbalului romanesc.

In timp, Vasluiul a inceput sa investeasca si jucatorii straini au inceput sa soseasca in micutul orasel din Moldova.

Debutul in Cupele Europene

Dupa o clasare pe locul 7 in sezonul 2007-2008, moldovenii au debutat in Europa in Cupa UEFA Intertoto. Au avut trecut in dubla mansa de Neftchi Baku, asta dupa ce au invins in meciul decisiv acasa, 2-0, dupa ce in tur au pierdut cu 1-2. Au avansat in Cupa UEFA, au trecut de Metalurgs Liepajas cu o dubla victorie: 2-0 si 3-1.  Turul 2 avea sa aduca un adversar de temut in Moldova: Slavia Praga.

In tur a fost un meci modest, 0-0 pe terenul cehilor. In retur, la capatul unui meci pe care Vasluiul l-a controlat, remiza de 1-1 i-a ajutat pe cehi. Totusi, avea sa fie un semnal bun pentru trupa moldava : se puteau bate de la egal la egal cu echipe precum Slavia.

Sezonul 2011/2012

Play-off-ul din Europa League aducea un nume mare la Vaslui: Sparta Praga. Dupa ce erau eliminati din Champions League de Twente, moldovenii aveau de trecut de cehi pentru a avansa in grupele Europa League.

Meciul s-a disputat la Piatra Neamt. Minutul 13 avea sa aduca deschiderea de scor pentru trupa lui Viorel Hizo. Temwanjera marca dupa o actiune in care s-ar fi dictat penalty pentru faultul asupra lui Gerlem, in cazul in care acesta rata. Minutul 26 avea sa aduca inca un gol pentru echipa condusa din teren de capitanul Silviu Balace. Autor? Jivko Milanov, dupa o actiune personala pe partea dreapta de atac a romanilor.

Acest gol a consimtit si scorul final: 2-0 pentru FC Vaslui.

In retur, cehii au aratat altfel insa nu suficient de buni pentru a intoarce soarta calificarii. Sparta se impunea cu 1-0 si echipa patronata de Adrian Porumboiu avea sa mearga in Grupele Europa League.

FC Vaslui a picat intr-o grupa cu Lazio Roma, FC Zurich si Sporting Lisabona.

Primul meci? Pe Olimpico din Roma !

De fapt, avea sa fie meciul care le-a aratat intr-adevar galben-verzilor ca se poate.

Intr-o atmosfera incendiara, italienii au inceput tare insa Cerniauskas avea sa mentina tabela blocata la 0-0. In minutul 34, italienii au primit un penalty dupa un fault al lui Balaur asupra lui Rocchi. Cu un sut la vinclu, Cisse deschidea scorul, 1-0. Vasluiul a aratat primele semne de viata in minutul 39, dupa un sut al lui Adailton, dupa o combinatie cu Wesley insa sutul a fost doar cadrat pe spatiul portii, nimic mai mult.

PARIAZA PE EUROPA LEAGUE – ACTIUNEA CONTINUA IN VARA

In minutul 59, dupa o centrare de pe partea dreapta de atac a echipei moldave, Wesley reusea sa il invinga pe Marchetti cu o lovitura de cap excelenta. Astfel, se facea 1-1 dupa o combinatie a doi jucatori care cu siguranta pot fi trecuti la cei mai buni 10 straini care au evoluat vreodata in Romania.

Sursa foto : Libertatea

Minutul 62 avea sa aduca golul 2 pentru romani!

Temwanjera a scapat spre poarta, Zauri l-a faultat in postura de ultim aparator, in careu si a primit cartonas rosu. Wesley majora scorul la 2-1. Din pacate, meciul nu era gata. Spun” din pacate” pentru ca Giuseppe Sculli avea sa egaleze in minutul 71 dupa o eroare a lui Milanov dupa o centrare a lui Cisse. Scor final : 2-2 insa moldovenii au aratat ca se poate. Rezumatul video il puteti urmari aici.

Nici in retur cei de la Lazio nu au reusit sa o invinga pe Vaslui. Tot la egalitate s-a terminat meciul, de data aceasta fara goluri : 0-0. Daca echipa condusa in acel sezon fantastic de jucatori precum Lucian Sanmartean, Wesley sau Adailton reuseau sa scoata mai mult din dubla cu Zurich, ar fi mers in primavara europeana. Au scos doar 1 punct si asta s-a vazut.

In rest, au terminat neinvinsi cu Lazio in doua meciuri, au batut-o pe Sporting pe teren propriu si daca acel 2-2 din meciul 2 al grupei s-ar fi terminat cu o victorie in fata elvetienilor de la Zurich, lucrurile au stat altfel.

Sursa foto : Adevarul

Din pacate, in anul 2014, problemele financiare au facut ca FC Vaslui sa nu isi ia licenta. O echipa cu magicieni pe teren precum cei mentionati mai sus, la care s-a adaugat si Nicolae Stanciu sau atacanti care o bagau in poarta oricand, cu prima ocazie, precum Marius Niculae sau Temwanjera avea sa dispara.

Sperantele nu au murit in Moldova, totusi. Momentan, dupa ce Asociatia Sportiva a suporterilor din Vaslui si Sporting Juniorul Vaslui au intrat in posesia marcii, lucruri marete se propun din nou a fi facute pentru echipa ce avea sa ne aduca odata un joc atat de frumos ochiului.

Daca ti-a placut articolul nostru “Romania si Europa – Episodul 1: FC Vaslui – Cenusareasa Moldovei”, il poti distribui pentru prietenii tai nostalgici. Iti multumim!