Ponturi hochei – Winnipeg Jets – Vancouver Canucks – NHL – 19.10.2018

Vineri dimineata ne pregateste o groaza de partide din NHL, iar de la ora 03:00, pe “Bell MTS Place” are loc Winnipeg Jets – Vancouver Canucks.

Winnipeg Jets chiar daca a pierdut meciul anterior se mentine in jumatatea superioara a Conferintei de Vest, aceasta se afla pe locul 7, trecandu-si in cont tot atatea puncte. Fara sa fie o echipa care sa puncteze mult, a reusit ca in urma cu nici 24 de ore sa faca un meci spectaculos, duelul contra lui Edmonton Oilers s-a incheiat 4-4 in timpul regulamentar, pentru ca dupa nici macar un minut si jumatate de cand s-a dat startul prelungirilor, Connor Hellebuyck a luat gol. In aceste conditii, chiar daca nu este una dintre cele mai solide echipe, in trei infruntari avute in arena proprie, a terminat neinvinsa in timpul regulamentar, avand doua victorii si un rezultat de egaltitate, cinci dintre puncte reusind sa le acumuleze acolo.

Vancouver Canucks pare ca are un coordonator, rookie-ul Elias Pettersson conduce in topul celor mai activi jucatori, acesta marcand cinci goluri si la alte trei a participat cu pase decisive. Este foarte bine, suedezul in varsta de 19 ani este la primul sau sezon in cel mai puternic campionat de hochei pe gheata din lume. CU aportul sau, echipa se afla pe locul 5 in Conferinta de Vest, a vand opt puncte. Cu toate acestea, a avut nevoie de a tine piept lui Pittsburgh Penguins, echipa pe care a invins-o cu 3-2, dupa prelungiri. Este pe val, cred ca acest lucru este cel mai importan, pentru ca a reusit a treia victorie la rand, toate aceste meciuri s-au incheiat cu cel mult cinci modificari de scor.

Un singur joc direct am avut in acest an si acela a fost 1-0 pentru Winnipeg Jets, evident, jucand acasa. Pe de alta parte, se pare ca ea este formatia care mereu a fost la conducere in ultimii doi ani a castigat toate cele cinci infruntari pe care programul NHL le-a programat. Avand in vedere postura in care va juca si vineri seara, cu o forma destul de buna in jocurile de acasa, cred ca o sa castige, dar nu fara sa depuna mult efort, tinand cont ca si Vancouver a castigat ultimele trei meciuri, toate in deplasare.