Ponturi hochei – Tampa Bay Lightning – Carolina Hurricanes – NHL – 17.10.2018

Miercuri dimineata, de la ora 02:30, in “Amalie Arena” se va disputa Tampa Bay Lightning – Carolina Hurricanes, joc din cadrul NHL.

Tampa Bay Lightning are trei meciuri disputate in NHL, iar in toate aceste infruntari s-a intalnit cu toate jocurile posibile, a castigat dupa prelungiri, a pierdut, dar cel mai bun joc a avut loc in urma cu putine zile. Pe 14 octombrie, aceasta si-a bucurat cei putin peste 19 000 de fani veniti pe “Amalie”, pentru a se impuna cu 8-2 in fata celor de la Columbus Blue Jackets. Asa cum era de asteptat, faptul ca s-a vazut deja cu 3-0 dupa primele 20 de minute, perioada a treia a fost cea mai reusita, deoarece si pe fondul jocului riscant practicat de adversari, Tampa Bay a mai reusit sa inscrie de multe ori, scorul acelei parti din meci a fost 4-0. A fost suficient pentru a urca pe locul 11 in Est, avand 4 puncte, dar si una dintre cele mai sigure defensive, ajutata fiind si de faptul ca are pana si la patru meciuri mai putine decat anumite formatii.

Carolina Hurricanes nu a avut norocul adversarei sale si nu a reusit sa tina pasul cu Winniepeg Jets, echipa in fata careia a pierdut cu 1-3, fiind prima infrangere suferita in timpul regulamentar. Continua sa se afle la varf, ea ocupa locul al doilea in Conferinta de Est, cu 9 puncte, trei fac diferenta intre ea si Toronto Maple Leafs. Optiunea de a juca spectaculos ii apartine, dar acest lucru o costa enorm, avand una dintre cele mai slabe defensive, 18 goluri a luat pana in acest moment, opt dintre ele venite in deplasare. Tot in aceasta postura a reusit sa mai scoata patru puncte, asta dupa ce le-a invins pe Columbus si Wild

Diferenta mare intre ele nu exista, dar avand in vedere ca avem doua echipe care joaca destul de agresiv, aici ma refer in special la Carolina, care nu lasa loc de mijloc cand are ocazia sa atace si sa o faca decisiv. IN alta ordine de idei, merg pe un meci cu goluri, in care Hurricanes sa plece neinvinsa de la Tampa, cum s-a si intamplat in ultimele trei dispute directe, cand am avut doua victorii categorice, in timpul regulamentar, cat si una venita in prelungiri.