Ponturi hochei – New York Rangers – Colorado Avalanche – NHL – 17.10.2018

Din nou meci in “Madison Square Garden”, de la ora 02:00, New York Rangers – Colorado Avalanche este duelul care tine capul de afis in capitala sportului Statelor Unite ale Americii.

New York Rangers a avut o singura victorie in acest sezon si aia a fost una obtinuta destul de greu, avand nevoie de prelungiri pentru a face acest lucru. Dincolo de aceasta victorie n-a avut motive de bucurie, toate meciurile pe care le-a pierdut au venit natural, in cele 60 de minute regulamentare pe care un meci de hochei le are si de aici locul 14 pe care il ocupa datorita celor doua puncte. Partea buna a “rangerilor” este ca vor juca din nou acasa, unde, probabil, peste 17 000 de fani vor incuraja echipa si ar putea sa-si depaseasca asteptarile, asta dupa ce in urma cu trei zile a pierdut cu 1-2, tot acolo, dar contra lui Edmonton Oilers.

Colorado Avalanche n-a venit nici ea dupa un meci castigat, dar a luat punctul datorita egalului din timpul regulamentar, deoarece disputa contra lui Calagary Flames a fost 2-3, insa, scorul a fost decis dupa ce s-au terminat prelungirile. Continua sa mearga acceptabil, se afla pe 4 in Conferinta de Vest, avand sapte puncte si mai mult decat atat, inscrie destul de multe goluri. Totusi, postura asta de echipa care joaca in deplasare nu este tocmai punctul forte, poate acesta este motivul pentru care jumatate dintre goluri au venit in cele doua astfel de intalniri, cand spectacolul a fost la cote inalte, de fiecare data avand loc cate sapte modificari de scor.

Cum ambele vin dupa infrangeri la un gol diferenta, probabil ca au invatat ceva din greselile anterioare si n-au mai fost dispuse sa joace la un nivel ridicat. N-au parut dispuse sa faca spectacol nici atunci cand s-au intalnit in acest an, a fost o partida pe care Avalanche a castigat-o cu 3-1, avantajata fiind si de jocul in arena proprie.