Ponturi hochei – New Jersey Devils – Florida Panthers – NHL – 27.10.2018

De la ora 19:00, in sala “Prudential Center” are loc meciul dintre New Jersey Devils – Florida Panthers, un duel pe care NHL ni-l ofera.

A doua jumatate a lunii octombrie nu-i este deloc favorabila lui New Jersey Devils, echipa vine dupa trei infrangeri la rand, meciuri in care am avut meciuri spectacol, cel putin cinci goluri s-au inscris de fiecare data. In meciul jucat anterior a jucat bine, s-a tinut tare pana spre finalul meciului, dar greselile facute in joc, eliminarea de doua minute a suedezului Marcus Johansson (7/1/1), a costat egalarea, Nashville Predators a egalat. Din nefericire pentru ea, a pierdut in prelungiri, acolo unde conteaza mult si loteria norocului. Cu patru victorii si trei infrangeri, Devils se afla pe locul 10 in Conferinta de Vest, avand 7 puncte, cat si cea mai buna aparare, 18 goluri a luat Keith Kindaid, portar cu o medie de 2.14 goluri in fiecare meci.

Florida Panthers are probleme in ceea ce priveste jocurile castigate in timpul regulamentar, chiar daca s-a bucurat de doua ori ca s-a impus, a facut-o mereu dupa minutul 60, fie in prelungiri, fie penalty-uri. Una dintre aceste partide a avut loc pe 25 octombrie. In capitala sportului nord-american, New York, a trecut cu 3-2 de Islanders. Canadianul Mike Hoffmann (8/4/2) a fost omul care a marcat golul de aur dupa 33 de secunde de cand a sunat goarna pentru startul prelungirilor. Ca urmare jocurilor neconvingatoare pe care le-a disputat, Panthers se afla pe locul 14 in Conferinta de Est, din 16 participante, avand sapte puncte.

Nu am avut jocuri care sa arate ca sunt foarte diferite ca valoare, dar daca ceva mi-a atras atentia, acel lucru este ca New Jersey Devils nu a pierdut la scor, jucand acasa. Are doua infrangeri din sapte astfel de meciuri, dar o singura data a fost depasita in timpul regulamentar. Tinand cont si de problemele pe care Panthers le are, iar cum o echipa trebuie sa castige acest joc, fie in prelungiri, fie dupa executarea penalty-urilor sau in timpul regulamentar, mai multe sanse dau lui Devils, o trupa care il are acolo, in atac, pe Kyle Palmieri, (7/7/4), om de gol si pasator foarte bun, ce poate face diferenta prin actiunile sale.