Ponturi hochei – Mountfield HK – Sparta Praga – Extraliga – 28.10.2018

In etapa cu numarul 14 din Extraliga este meci interesant, de la ora 19:30, se joaca Mountfield HK – Sparta Praga, in care se intalnesc cele mai bune doua echipe de pana acum.

Mountfield HK este echipa care a pierdut sefia Extraliga in etapa trecuta, atunci cand a bifat cea de-a sasea infrangere din acest sezon. A fost 4-6 cu Pradubice, dupa ce in primele doua perioade a fost condusa cu 1-5 la general. A fost pentru a doua oara la rand cand a suferit o infrangere incasand cel putin patru goluri, ceeaa ec a afectat-o putin, avand in vedere ca acum nu mai este nici echipa cu cea mai buna aparare. Ocupa locul al doilea, cu 26 de puncte, insa, 20 dintre acestea au venit jucand pe gheata din “CPP Arena”, acolo unde o singura echipa a reusit sa o invinga.

Petr Zamorsky vine din urma, el fiind cel mai activ jucator al echipei, desi este fundas, a dat patru goluri si a pasat de sapte ori.

Sparta Praga nu este nici ea mai in forma, faptul ca este acum liderul conjunctural Extraliga vine si pe fondul norocului avut in etapa anterioara. A jucat de la egal la egal cu Liberec, 4-4 fiind scorul in timpul regulamentar, pentru ca in prelungiri sa avem o actiune dusa in doi, cu Miroslav Forman la finalizare, inscriind golul de aur si aducand victoria echipei sale. Alaturi de acesta, Petr Vrana este si el un jucator indispensabil echipei sale, are 13 actiuni persoanale, dintre care cinci sunt goluri. Nu pare deloc deranjata de deplasari, este a doua intr-un asemenea clasament si mai mult decat atat, are cinci victorii din sapte jocuri, trei dintre ele au venit in prelungiri sa penalty-uri.

Fiind doua dintre cele mai bune echipe din hocheul ceh, asteptarile pentru acest meci nu sunt deloc mari si cel mai bine poate sa fie descris acest lucru in urma precedentelor doua intalniri directe, ambele in acest sezon, in care s-au dat cel mult patru goluri, 1-1 fiind la general.