Ponturi hochei – Krefeld – Ingolstadt – DEL – 28.10.2018

DEL Germania vine cu meciurile din runda cu numarul 15, iar de la ora 17:30 se cor duela Krefeld – Ingolstadt.

Vine dupa un meci foarte spectaculos, Daniel Pietta a fost omul care a marcat golul de aur, dupa aproape patru minute din prelungiri, iar meciul contra lui Schwenninger s-a terminat 5-4. A urcat pe locul 9, cu 20 de puncte, dar urmeaza sa joace pe teren propriu si asta vine cu o presiune in plus. Krefeld a pierdut ultimele trei intalniri de pe teren propriu, dar e oarecum normal, nefiind o forta a hocheiului din Germania.

Asteptarile mari vin din partea americanului Chad Costello, omul care a inscris de cinci ori si de alte 12 a pasat decisiv pentru colegii sai din liniile de atac.

Avem de partea oaspetilor una dintre aspirantele la primul loc, Ingolstadt in prezent se afla pe podium, este a doua, dar la cinci puncte in spatele liderului. In ultimele doua meciuri a avut parte de doua victorii la zero, aspect rar intalnit in hochei, dar s-a impus cu 3-0 in fata lui Bremerhaven si 6-0 contra lui Koln. Este pe locul al doilea, are 28 de puncte dar ste foarte bine sa se apere, defensiva fiindu-i punctul forte. Intr-adevar, a pierdut de patru ori pana acum, trei dintre aceste rezultate negative venind atunci cand a jucat in deplasare.

Jucatorul cu origini americane, dar care reprezinta Germania, Mike Collins, este omul cu opt goluri si sapte pase de gol, cel mai activ in lotul lui Ingolstadt.

Asa cum bine ne-o indica si cotele, nu o sa fie un meci la discretia celor de la Ingolstadt pentru simplul fapt ca reprezinta echipa mai buna. Eu as miza mai mult pe un meci cu goluri si asta pentru ca in ultimele cinci jocuri am avut mereu cel putin sase goluri, iar una dintre ele a castigat in timpul regulamentar. In urma cu cinci saptamani s-a jucat cel mai recent meci, a fost 7-4 pentru Ingolstadt, echipa care a beneficiat de statutul de gazda.