Ponturi hochei – Chicago Blackhawks – Arizona Coyotes – NHL – 19.10.2018

Avem din nou multe meciuri in NHL, vineri dimineata, incepand cu ora 03:30, in “United Center” se va disputa meciul dintre Chicago Blackhawks – Arizona Coyotes.

Chicago Blackhawks este o echipa care s-a abonat la fazele superioare sau cel putin asta are ca obiectiv si daca o sa mentina ritmul pe care l-a avut pana in acest moment, sigur nu trebuie sa-si faca griji. Se afla pe locul 5 in Vest, cu 8 puncte, trei mai putine decat liderul Anaheim Ducks, avand si doua mecuri mai putine. Pe de alta pate, din pacate pentru fanii ei, mereu au fost nevoiti sa asiste la prelungiri sau lovituri de penalitate pentru a vedea ce se intampla la final, asta si pentru ca echipa n-a stat tocmai ok pe faza de atac. Are trei victorii, toate obtinute OT, la fel precum si cele doua infrangeri. Cel mai recent meci a avut loc in urma cu cinci zile, Chicago reusea atunci sa castige cu 4-3 acasa, dupa 3-3 in timpul regulamentar.

Americanul atacant, Alex DeBrincat, la al doilea sau sezon pentru Chicago se afla in fruntea celor mai activi oameni, cu sase goluri si trei pase de gol.

Arizona Coyotes este cel mai dorit adversar de echipele care joaca in acest inceput de sezon, pe cat de periculoasa pare prin prisma numelui, pe atat de inofensiva a fost pana in prezent. Se afla pe ultimul loc in Conferinta de Vest, are doua puncte si acelea pe care le-a reusit datorita unei victorii venite dupa prelungiri. Ultimul meci a fost mai mult unul care, prin scor, poate sa se fie comparat cu unul de fotbal, deoarece Coyotes a cedat cu 1-2, fiind a patra infrangere din ultimele cinci meciuri, in fiecare dintre aceste dueluri s-au dat mereu cel mult trei goluri.

Subestimand Arizona nu cred ca face bine echipei gazda, dar chiar si asa diferenta de atitudine este evidenta, ceea ce ma face sa merg pe un eventual succes al celor de la Chicago. Intr-adevar, Blackhawks n-au castigat nici ei in timpul regulamentar, insa, as vrea sa cred ca mobilizarea aratata dupa ce s-a intamplat dupa cele 60 de minute a fost un plus, a facut jucatorii sa joace sub presiune si asta sa fie benefic lor.