Ponturi fotbal – Wolfsburg – Dortmund – Bundesliga – 03.11.2018

Partida cel putin interesanta pe “Volksawgen Arena”, acolo unde se vor duela Wolfsburg – Dortmund, intr-o partida ce are ca ora 16:30 ca fluier de start.

Wolfsburg are nevoie de continuitate pentru a nu mai avea probleme pe care le-a tot avut in sezoanele precedente, pentru ca principalul scop nu este calificarea in vreo cupa europeana, ci evitarea ultimelor trei locuri. Pana acum s-a descurc acceptabil, mai ales in ultima saptamana. “Lupii” au muscat cu sete din doua echipe mai mult decat accesibile si in etapa trecuta de campionat au bifat inca o victorie, 3-0 cu Fortuna Dusseldorf, drept pentru care si-au pastrat locul 10, datorita bornei de 12 puncte la care a ajuns. La fel de bine s-a mobilizat Wolfsburg si in partida ce a contat pentru Cupa Germaniei, iar victoria cu 2-0 din faza saisprezecimilor, a facut-o sa ajunga din nou la doua victorii consecutive, dupa o pauza de aproape doua luni de cand a reusit acest lucru ultima oara, fie si in doua competitii diferite.

INFO LOT: Azzaoui, Camacho si Guilavogui sunt accidentati la picior, in timp ce Klaus nu poate fi utilizat de Bruno Labbadia pe motiv ca este nerefacut

Wolfsburg: Casteels (c) – William, Knoche, Brooks, Roussillon – Arnold, Rexhbecaj, Gerhardt – Steffen, Weghorst, Brekalo

Borussia Dortmund este echipa de care trebuie sa le fie frica tuturor echipelor din Germania si rezultatele de pana acum spun clar acest lucru. Chiar daca in ultima saptamana a avut doua meciuri spectaculoase, in competitii diferite, ramane lider in Bundesliga si are ocazia de a lua cel putin un trofeu, avand in vedere ca recent s-a calificat si in optimile de finala ale Cupei Germaniei, dupa ce Marco Reus a transformat un penalty in minutul 120, ultimul al prelungirilor si scorul disputei cu Union Berlin a fost 3-2. Tot de un meci plin de spectacol a avut loc loc si la finalul etapei trecuta, atunci cand a pierdut doua puncte importante dupa ce a luat gol in ultima faza, de la Hertha Berlin, ceea ce n-a impiedicat echipa lui Lucien Favre sa ramana in fruntea in clasamentului, cu doua puncte peste Bayern Munchen.

INFO LOT: Akanji; Gotze; Piszczek; Schmelzer si Diallo, toti sunt accidentati sau nerefacuti si nu vor lua parte la acest joc

Borussia Dortmund: Bürki – Hakimi, Toprak, Zagadou, Guerreiro – Witsel, Dahoud – Sancho, Reus (c), Bruun Larsen – Alcacer

“Galben-negrii” au fost mai mereu in fata lui Wolfsburg, formatie pe care au reusit sa o invinga de cinci ori in ultimele sase runde, iar acum din nou se pleaca cu prima sansa. Intr-adevar, va avea meci greu in Champions League, urmand sa mearga la Madrid, pentru duelul cu Atletico, insa, pozitia din grupa ii permite sa joace la nivel inalt si in mecul de sambata, iar scorul final sa-i fie favorabil.