Ponturi fotbal – Philadelphia Union – Montreal Impact – MLS – 16.09.2018

68

Major League Soccer revine cu meciuri atractive, unul dintre ele se joaca la Chester, duminica dimineata, de la ora 02:30, Philadelphia Union – Montreal Impact este duelul.

Philadelphia Union este intr-o forma foarte buna, ea nu a mai pierdut intr-un meci din campionat de o luna si jumatate si are toate motivele sa se gandeasca la ce urmeaza, adica la participarea in playoff. Este ocupanta locului 5 din Conferinta de Est, cu 40 de puncte, deja sunt sase lungimi intre ea si DC United, prima echipa care aspira sa prinda si ea un loc pentru fazele superioare. Cu toate astea, dupa o serie de cinci victorii consecutive, in etapa trecuta a fost adusa cu picioarele pe pamant de jucatorii de la Orlando City, unde, a evoluat si in ciuda unor ocazii mai bune si a faptului ca in minutul 88 a inscris pentru 2-1, tabela a aratat 2-2, adversarii au marcat in minutele de prelungire.

Montreal Impact face rezultate bune cand te astepti mai putin si in urma victoriei de etapa trecuta s-a mentinut pe locul 6 in Conferinta de Est, acolo unde are 36 de puncte, fiind de aproape urmarita de DC United si New England Revolution. Practic, o infrangere o poate costa locul de playoff si asta nu este deloc pe placul conducerii, care a anuntat ca isi doreste acest lucru. Inainte de a se clasa in primele sase la finalul sezonului are nevoie de mult mai multa atentie pe spate, in aparare este foarte slaba, avand deja un deficit de opt goluri in dreptul golaverajului. Spuneam ca in etapa trecuta a castigat, da, a facut-o pe teren propriu, deoarece in deplasare este un adversar de pluton, are doua victorii din 14 meciuri jucate.

Diferenta este una enorma daca tinem cont ca inca MLS este campionatul unde se castiga titlul datorita meciurilor bune facute acasa. Montreal este o echipa care acasa poate incurca si schimba clasamentul, iar cand joaca in deplasare este pur si simplu pusa la zid de echipe in fata carora ar putea sa castige, insa statutul de echipa oaspete isi spune cuvantul si mereu cedeaza, asa cum ma astept sa se intample si de data aceasta, Philadelphia Union sa iasa mai mult in fata, sa domine si sa pastreze toate punctele pe