Ponturi fotbal – Monchengladbach – Mainz – Bundesliga – 21.10.2018

Duminica, ultima partida a etapei cu numarul 8 din Bundesliga se joaca pe “Borussia-Park”, de la ora 19:00 are loc Monchengladbach – Mainz.

Borussia Monchengladbach este din nou favorita aproape certa datorita statutului de gazda pe care il are, dar si pentru ca face jocuri din ce in ce mai bune. In etapa trecuta a dat lovitura si a adus un profit frumusel celor care au ales sa mearga pe mana ei. Pe “Allianz Arena”, aceasta s-a impus cu 3-0, gratie unei prime reprize foarote bune, cand Plea si Stindl au inscris golurile prin care “manjii” conduceau cu 2-0 dupa aproape un sfert de ora. A fost un scor suficient pentru ca Dieter Hecking si echipa pe care el o conduce stand pe banca, sa ocupe locul al treilea, cu 14 puncte, trei lungimi fiind intre cealalta Borussia, din Dortmund si Monchengladbach.

Monchengladbach: Sommer – Lang, Ginter, Elvedi, Wendt – Hofmann, Kramer, Neuhaus, Hazard – Stindl (c), Plea

De partea cealalta, formatia la care este legitimat Alexandru Maxim isi joaca sansa ei si desi nu a mai castigat de etape bune, se mentine in jumatatea superioara, ocupand treapta a opta, cu 9 puncte. Mai mult decat atat, ceea ce se intampla la FSV este un paradox si zic asta pentru ca are doua infrangeri si doua victorii, insa, are patru goluri inscrise, acelasi numar precum cele primite. De astfel, sase din cele sapte infruntari s-au incheiat cu putine goluri, media reusitelor de-a lungul acestui sezon este de 1.1 in fiecare partida, o cifra mult prea mica pentru a putea spera la un rezultat bun contra unei echipe cu pretentii, asa cum se vrea adversara ei.

Mainz: Zentner – Mwene, Bell (c), Niakhate, Martin – Kunde, Gbamin, Baku – Boëtius, Mateta, Ujah

Cum Gladbach este o echipa spectaculoasa, in special in jocurile de pe teren propriu, locatie unde a castigat tot ce se putea in cele trei jocuri. Mai mult, astept sa vedem un joc in care “manjii” sa joace mereu in ofensiva, suficient cat sa asistam la o noua disputa castigata de Hazard&Co.