Ponturi fotbal – Middlesbrough – Rotherham – Championship – 23.10.2018

Poate unul dintre cele mai dezechilibrate meciuri ale rundei cu numarul 14 din Championship are loc pe “Riverside Stadium” si se tine intre Middlesbrough – Rotherham.

Toti ochii or sa fie mereu pe Middlesbrough, o echipa care tinde din nou sa promoveze, acesta fiind si principalul obiectiv pe care conducerea l-a propus. Pana acum situatia este sub control, se afla pe loc direct promovabil si daca o sa continue sa joace la un nivel ridicat, cum s-a intamplat si la finalul saptamanii trecute, nu trebuie sa-si faca griji. A avut parte de o prima repriza destul de echilibrata, pana cand Besic si Assombalonga au luat repede initiativa si au inscris in primele zece minute ale reprizei secunde. A fost al saptelea asemenea rezultat al sezonului, patru dintre ele au venit cand a evoluat in fata propriilor suporteri, tot acolo este si echipa cu cele mai putine goluri primite.

Rotherham are alte griji si motive sa-si bata capul cu meciurile contra echipelor care trag la promovare. Nu are deloc succes in disputele de paan acum si are cu o infrangere mai mult decat echipa care se afla pe ultimul loc, golaverajul lasa si el usor de dorit. In etapa trecuta a pierdut din nou puncte importante, dupa ce jocul contra celor de la Bolton s-a incheiat la egalitate, 1-1. A fost a sasea partida la rand in care “morarii” n-au gasit calea spre succes si se pare ca devine din ce in ce mai greu sa faca acest lucru, Rotherham ocupand locul 20, cu 12 puncte, avand doua lungimi mai multe decat Millwall, prima echipa care se afla pe loc de retrogradare.

Nu o sa fie deloc o partida pe care Boro sa o castige inca de cand s-a aflat numele adversarului, dar avand in vedere diferenta de atitudine si faptul ca jocul are loc pe “Riverside”, dau putin sanse unei formatii de nivelul lui Rotherham. Chiar daca oaspetii vor juca la cel mai inalt nivel, tot nu cred ca vor avea sanse mari sa castige vreun punct din acest duel, drept pentru care merg pe succesul formatiei gazda.