Ponturi fotbal – Arsenal – Sporting Lisabona – Europa League – 08.11.2018

Londra va sustine meciul unei alte echipe angrenate in cupele europene si de data aceasta este vorba despre meciul Arsenal – Sporting Lisabona. Cele doua sunt adversare in Grupa E, a unui meci care ar putea aduce calificarea “tunarilor” in primavara europeana, dar ramane sa vedem deznodamantul unui duel programat sa inceapa la ora 22:00.

Arsenal demonstreaza ca Europa League este un obiectiv pe care Unai Emery doreste sa-l castige, el avand experienta anilor de tehnician in Andaluzia, cand lua trofee cu Sevilla. Ibericul si-a condus excelent echipa, iar “tunarii” ocupa primul loc in Grupa E, avand maximum de puncte, cat si un golaveraj pe masura, 8-2. Nu s-a pus vreun minut problema sa vedem o echipa care sa nu se ridice la nivelul de favorita, cand a avut adversare precum Qarabag sau Vorskla Poltava, dar mereu a stiut sa o faca cu stil. Aici se include si partida de la Lisabona, cand Danny Welbeck a preluat de unul singur mingea si a inscris unicul gol al acelui duel. Cu acesta pe teren in ultimele minute, Arsenal a reusit sa ajunga la 14 meciuri consecutive fara esec, dupa ce la finalul saptamanii trecute a fost 1-1 in disputa cu Liverpool, Lacazette marcand atunci golul londonezilor.

Arsenal: Cech – Lichtsteiner; Holding; Sokratis; Kolasinac – Guendouzi; Xhakak – Iwobi; Ramsey; Welbeck – Aubameyang

Se pare ca problemele pe care Sporting Lisabona le are sunt din cauza antrenorului Jose Peseiro, care in urma esecului din cupa a fost destituit de conducere. La primul meci fara acesta pe banca, “alb-verzii” au bifat a sasea victorie stagionala, asta dupa ce Bast Dost si Acuna au inscris dupa pauza, revenind de la 0-1, cu Santa Clara, urcand din nou pe locul al treilea, la doua lungimi de lider. Sunt motive de ingrijorare si in ceea ce priveste meciul de joi, deoarece se afla pe locul al doilea, cu 6 puncte, cu 3 mai multe decat principala ei urmaritoare si ar putea sa fie egalata daca nu schimba ceva in joc si va presta la fel de timid ca in urma cu doua saptamani.

Sporting: Riberito – Gaspar; Coates; Mathieu; Acuna – Petrovic; Gudelj – Nani; Fernandes; Cabral – Dost

Intr-o forma foarte buna si avand in fata o echipa usor accesibila, Arsenal ma astept sa obtina victoria intr-un mod mai usor decat o impun numele celor doua echipe. Sporting continua sa aiba reale probleme pe faza defensiva atunci cand joaca in deplasare, a luat gol in fiecare meci avut in acest sezon, indiferent ca a jucat in campionat, Europa League sau cupa.