Meciul zilei Nimes vs Olympique Marseille 04.12.2020

Olympique Marseille se deplaseaza astazi pe terenul celor de la Nimes pentru etapa a 13-a din Ligue 1. Partida se va desfasura pe stadionul Stade des Costieres si va incepe cu ora 22:00 (ora Romaniei). Partida poate fi vizionata in Romania pe Digi Sport 3.

Prezentarea echipelor: Nimes

Nimes reusise sa treaca peste perioada slaba, unde au cunoscut infrangeri pe linie, castigand acum 2 saptamani contra celor de la Reims. Insa etapa trecuta, in deplasarea de la Monaco, au suferit o infrangere la scor de neprezentare, scor 3-0. Pe langa asta, Lucas Deaux a fost eliminat in repriza a 2-a a meciului, ceea ce a facut lucrurile sa arate si mai rau pentru ei. Infrangerea cu Monaco a fost a 5-a in ultimele 6 partide, un blant dezastruos pentru Crocodili, care vor intalni Lorient dupa partida cu Marseille.

Nimes se afla pe locul 16, iar in ultimele partide au marcat doar 4 goluri, lucru sesizat si evidentiat si de antrenorul Jerome Arpinon. Pentru partida cu Marseille, capitanul lui Nimes, Anthony Briancon ar putea fi pe teren inca din primul minut. Birger Meling inca nu este apt pentru a evolua. Kevin Denkey este incert dupa ce a suferit o lovitura la cap, inainte de finalul primei reprize cu Monaco.

Nimes – posibil prim 11:
Reynet; Burner, Briancon, Landre, Paquiez; Ahlinvi, Cubas, Fomba; Ferhat, Kone, Eliasson

Prezentarea echipelor: Olympique Marseille

Echipa lui Andre Villas-Boas a rasuflat usurata dupa ce a obtinut primele puncte in Champions League, invingand Olympiakos, 2-1. Exista sanse teoretice ca acestia sa continue parcursul european, doar in cazul in care Olympiakos nu obtine niciun punct contra FC Porto, iar Marseille sa scoata un rezultat pozitiv la City. O victorie contra celor de la Nimes, ar imbunatati si mai tare moralul jucatorilor inainte de partida cu City, avand in vedere ca englezii sunt deja calificati mai departe.

Desi au obtinut 12 puncte in ultimele 4 meciuri, Olympique Marseille se afla in afara primelor 5 echipe din Ligue 1. Lyon, Monaco si Montpellier traverseaza o perioada la fel de buna precum Marseille, astfel incat acestia din urma ar putea avansa in clasament pe greseala adversarului. Contra lui Nimes, Marseille a castigat 10 din cele 11 intalniri pe care le-au avut pana in acest moment.

Marseille nu se confrunta cu probleme foarte mari de lot, Nemanja Radonjic, fiind singurul absent din lotul lui Villas-Boas. Balerdi si Sanson sunt apti pentru a incepe din primul minut pentru Marseille. Dario Benedetto, marcatorul celor 3 goluri din sezonul trecut contra celor de la Nimes, a fost scos la pauza meciului cu Olympiakos, iar acesta nu este un semnal foarte bun pentru jucator.

Marseille – posibil prim 11:
Mandanda; Sakai, Gonzalez, Balerdi, Amavi; Gueye, Rongier, Sanson; Thauvin, Benedetto, Payet

Grupul Oficial Telegram - GnT Tips

Cine arbitreaza si ce jucam la Nimes vs Marseille?

Arbitrul acestei partide va fi Willy Delajod, un arbitru ce nu a mai fost la centru pentru cele doua echipe, in acest sezon Ligue 1 2020/2021. A arbitrat 5 partide, in care a aratat un total de 15 cartonase galbene si 4 cartonase rosii. “Preferatii” lui Willy Delajod, au fost cei de la Montpellier, carora le-au aratat 3 cartonase galbene si 3 cartonase rosii.

Marseille conduce in topul cartonaselor obtinute, atat in meciurile din deplasare, cat si in topul per total. In depalsare, are o medie de 3,8 cartonase primite, pe cand per total media este de 3,2 cartonase.

Nimes este putin mai cuminte in meciurile de acasa, avand o medie de doar 1,67 cartonase primite. Per total acestia sunt consecventi si pastreaza similara media cartonaselor de acasa la 1,67.

Este o partida importanta pentru ambele echipe, tocmai de aceea voi miza pe cartonase. Pentru acest pronostic, Betano ofera, poate, cele mai bune cote si linii.