Liga a 3-a vine cu o cota de 2.17 – 27.10.2020

Stadion Turda
Liga a 3-a vine cu o cota de 2.17 - Stadionul din Turda este gazda meciului zilei din Liga a 3-a

Liga a 3-a vine cu o cota de 2.17

Salutari,

Revenim din nou cu o noua recomandare pe Liga a 3-a, acolo unde treburile merg excelent. Dupa ce acum 4 zile am reusit sa pronosticam corect un meci al celor de la Reghin vs Unirea Ungheni, ramanem tot in Transilvania insa ne mutam in judetul Cluj.

Astfel, la Turda poposeste o alta echipa a unui oras cu mare traditie in fotbalul romanesc : CS Hunedoara.

Sticla Ariesul Turda

Venita dintr-un oras cu traditie in fotbalul romanesc, Sticla Ariesul Turda nu se afla intr-o forma foarte buna. Castigatoare de Cupa Romaniei in anul 1961, echipa clujeana cauta o victorie care sa intrerupa sirul infrangerilor consecutive, 3 la numar. Problema gazdelor de astazi pare a fi defensiva. Cu 4 infrangeri la activ in acest sezon si eliminata rusinos din Cupa Romaniei la Ungheni, 1-4 ( 0-4 pauza ), echipa condusa de Constantin Olariu are carente majore pe faza defensiva.

Interesant este ca antrenorul clujenilor insista cu Cimpoesu. Fundasul central al celor de la Turda a fost responsabil de foarte multe dintre golurile adversarilor in acest sezon. Desi are pe banca o alternativa mult mai buna valoric, Cocoara, fundas cu foarte multe sezoane la Liga a 2-a, Costica Olariu pare sa nu observe acest lucru si jocul echipei are mult de suferit.

CS Hunedoara

Chiar daca denumirea oficiala nu mai ramane ” Corvinul Hunedoara ” , sunt convins ca acel oras inca respira pentru fotbal.

I-am vazut in jocul de la Reghin si pot spune ca au o echipa foarte, foarte interesanta. Sunt foarte rapizi pe benzi insa problema lor ramane partea defensiva. Vin dupa meciul cu CSO Cugir, terminat 3-3, un meci de infarct. Desi au condus tot meciul, Cugirul s-a vazut egalata pe final. Hunedoara nu a renuntat, a egalat dupa minutul 80.

Cu toate acestea, in urma unui penalty, Vitinha reusea sa o readuca in avantaj pe Cugir, in minutul 89. La ultima faza, Florin Rat, portarul celor de la Hunedoara, reusea sa egaleze dupa o centrare de pe flancul drept al atacului celor de la CSH. Scor final 3-3 si Hunedoara este prima echipa care ii pune piedica Cugirului in aceasta serie.

Golul marcat de portarul Hunedoarei il regasiti in video-ul de mai jos la 11:13.

Concluzii

Cu doua aparari indoielnice dar cu atacuri bune ar trebui sa avem parte de goluri multe astazi. Este un meci de o importanta majora, in special pentru echipa lui Constantin Olariu care isi vede postul amenintat daca vor pierde si aici. Important de mentionat ca antrenorul gazdelor NU va sta astazi pe banca, avand COVID-19. Acesta se afla in izolare.

De altfel, cele doua echipe au o medie de peste 3 goluri / meci ( marcate/primite ) in acest sezon de campionat.

Astfel, cred ca linia oferita de Betano la peste 3,5 goluri la o cota de 2.17 pare excelenta in acest context.

Meciul va fi transmis pe canalul de YouTube al celor de TurdaNews, de la ora 15:00.