Dan Petrescu incearca imposibilul! Meciul Zilei 13.08.2019

293

Dan Petrescu incearca imposibilul! Meciul Zilei 13.08.2019. Salutare, sunt Marco Birlan si astazi ne pregatim de meciul zilei.

Vorbeam saptamana trecuta despre faptul ca Dan Petrescu e singurul antrenor capabil sa duca o echipa romaneasca in grupele Ligii Campionilor, in acest moment. De altfel am si reusit atunci sa bifam meciul zilei, 1X. Ei bine de aceasta data imi indrept din nou atentia catre aceasta dubla mansa, la returul de pe Celtic Park. CFR trebuie sa mearga pe cartea atacului, indiferent de presiunea din tribune.

ECHIPE PROBABILE:

• Celtic:Bain – Elhamed, Šimunović, Ajer, Bolingoli – Forrest, Brown, McGregor – Christie – Edouard, Morgan
  • CFR Cluj:Arlauskis – Susic, Paulo Vinícius, Burca, Camora – Deac, Luís Aurelio, Bordeianu, Đjokovic – Rondon, Omrani

OFENSIVA PROMITATOARE A CLUJENILOR

George Tucudean pare in sfarsit sa fi depasit perioada critica si sa revina in fotbal. Atacantul a primit 86 de minute in partida cu Hermannstadt pentru a relua ritmul duelurilor oficiale si e gata sa intre cu Celtic. Ramane de vazut insa cine va conduce ofensiva clujenilor, pentru ca si Omrani e un jucator cheie. Varful francez protejeaza bine si tine de balon, iar in fata portii nu iarta. De partea cealalta, Tucudean intra in combinatii si are o calitate superioara. In aceste conditii, cel mai probabil Dan Petrescu nu ii va forta pe amandoi in acelasi timp si e probabil ca Tucudean sa intre in repriza secunda. Depinde mult si de desfasurarea jocului.

Mario Rondon e un alt punct cheie al echipei. Venezueleanul de 33 de ani a reusit sa deschida scorul pe teren propriu si cu siguranta va pune in mare pericol poarta aparata de Bain. Acesta nu a jucat niciun minut in partida de campionat cu Hermannstadt, pentru a fi la 100% in Scotia. Mijlocul CFR-ului arata foarte bine, chiar si cu absenta lui Culio. Luis Aurelio l-a suplinit excelent, iar cu Djokovic si Bordeianu langa el, ma astept sa trimita baloane periculoase pentru atacanti.

• FORREST, CU GANDUL IN RUSIA?!

Celtic tocmai ce si-a pierdut cel mai  valoros jucator, pe fundasul K. Tierney. Acesta nu a jucat nici in partida cu CFR Cluj, pentru a-si finaliza transferul la Arsenal. Iar cu o zi inainte de meci, a aparut interesul public al celor de la Zenit pentru marcatorul din meciul tur, James Forrest. Cel mai bun jucator in sezonul trecut este ademenit cu un salariu de 4 milioane de euro pe an, asadar e greu de crezut ca acesta va refuza. Exista unele zvonuri conform carora, Forrest nu va fi introdus astazi in teren.

APEL LA ISTORIE

Celtic este intr-adevar o echipa valoroasa, ce domina campionatul Scotiei. Acestia au facut scor cu St. Johnstone si Motherwell, 7-0 respectiv 5-2. Adversarii lor insa sunt de un calibru inferior si reprezinta echipa care in opinia mea ar pierde oricand cu CFR Cluj. S-a vazut diferenta in mansa tur, atunci cand CFR a tinut-o in sah pe Celtic timp de 90 de minute. Dan Petrescu a mai avut astfel de “misiuni imposibile” si in trecut si a reusit sa surprinda pe toata lumea.

“Bursucul” reprezinta un antrenor versat si are mereu solutii la orice problema. Ma astept ca diseara mecanismul defensiv sa functioneze la potentialul maxim si echipa sa profite de atacurile in valuri ale scotienilor. Omrani sau Rondon pot lovi oricand pe contra-atac, fapt pentru care mizez pentru minim un gol marcat de campioana Romaniei.