Campionatul European de handbal feminin – Prezentare Grupa D

Campionatul European de handbal Feminin - Prezentare Grupa D
Campionatul European de handbal Feminin - Prezentare Grupa D - sursa foto: facebook

Incepe Campionatul European de handbal feminin, practic ultimul mare turneu destinat echipelor nationale in sportul mondial. Romania este si ea printre participante, face parte din Grupa D, alaturi de Germania, Norvegia si Polonia. Turneul este gazduit de Danemarca si urmeaza sa aiba loc in perioada 3-20 decembrie 2020.

Va fi o batalie stransa intre selectionatele Romaniei si Germaniei pentru pozitiile 2 si 3. Norvegia nu este inclusa in ecuatia fiind singura echipa din grupa cu un pas inaintea celorlalte, asa cum si cotele agentiilor de pariuri ne indica lucrul acesta. Nationala nordica este formatia care detine cele mai mult astfel de trofee (7).  Practic, Norvegia a castigat jumatate din cele 14 turnee organizate sub egida EHF.

PARIAZA AICI PE MECIURILE CAMPIONATULUI EUROPEAN DE HANDBAL FEMININ

Campionatul European de handbal Feminin – Prezentare Grupa D

Romania

Prezenta la aproape toate competitiile majore, Romania pleaca cu sansa a treia la castigarea Grupei D, desi are rezultate bune la ultimul asemenea turneu. A terminat pe locul 4, dupa ce a fost invinsa de catre Olanda in finala mica a competitiei organizate in Franta.  Nu a fost cea mai buna clasare din istoria echipei, ci un loc 3, in 2010, atunci cand Euro a fost gazduit tot de Danemarca, impresuna cu Norvgia.

Le-am spus colegelor ca mergem mai departe si important e ca suntem sanatoase. Fiecare trebuie sa profite de sansa pe care o are pentru ca nu e usor sa ajungi la un turneu final. Fiecare trebuie sa profite de sansa de afi la echipa nationala nu doar in lipsa altor jucatoare, ci sa arate ca isi merita locul”, a declarat Cristina Neagu, citata de FRF.

De altfel, Romania nu a mai jucat un meci oficial de la Campionatul Mondial sustinut in urma cu un an, in Japonia. A reusit sa ajunga in grupele principale, dar a terminat pe ultimul loc in Grupa 2, cu infrangeri pe linie de la toate celelalte echipe.

Campionatul European de handbal feminin - Prezentare Grupa D - ROmania
Campionatul European de handbal feminin – Prezentare Grupa D – ROmania – sursa foto: facebook

Lotul Romaniei

• Eliza Buceschi – CS Rapid Bucuresti (centru)
  • Denisa Dedu – CSM Bucuresti (portar)
  • Nicoleta Dinca – CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud (extrema stanga)
  • Alexandra Dindiligan – HC Zalau (extrema stanga)
  • Yuliya Dumanska – Podravka Koprivnica (portar)
  • Ana Maria Iuganu – SCM Gloria Buzau (extrema stanga)
  • Cristina Laslo – CS Minaur Baia Mare (centru)
  • Ana-Maria Mazareanu – CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud (portar)
  • Laura Moisa – CSM Bucuresti (extrema dreapta)
  • Cristina Neagu – CSM Bucuresti (inter stanga)
  • Lorena Ostase – CSM Slatina (pivot)
  • Anca Polocoser – CS Minaur Baia-Mare (inter stanga)
  • Andreea Popa – CS Minaur Baia-Mare (centru)
  • Laura Popa – CS Rapid Bucuresti (inter dreapta)
  • Ana-Maria Savu – SCM Craiova (inter dreapta)
  • Sonia Seraficeanu – CS Minaur Baia-Mare (extrema dreapta)
  • Alexandra Subtirica Iovanescu – SCM Gloria Buzau (pivot)
  • Ana-Maria Ticu – SCM Craiova (centru)

Antrenor: Bogdan Burcea

Campionatul European de handbal feminin – Prezentare Grupa D – Germania

Campionatul European de handbal feminin - Prezentare Grupa D - Germania
Campionatul European de handbal feminin – Prezentare Grupa D – Germania – sursa foto: facebook

Este o echipa solida din toate punctele de vedere si mereu prezenta la Campionatul European. Germania a reusit sa se califice la toate editiile organizate din 1994 si pana in prezent. Cea mai buna clasare a fost chiar la prima editie, atunci cand a fost tara organizatoare sia reusitsa joace finala. De atunci si pana in prezent a mai reusit de trei ori sa se claseze pe locul al treilea, dar nimic mai mult.

Acum va pleca cu sansa a doua la castigarea grupei, dar poate proba lucrul acesta in chiar primul duel. Joi, Germania vs Romania este capul de afis al primei zile din cadrul Europeanului de handbal feminin. La ultima participare, in 2018,  Germania a parasit competitia dupa o clasare pe locul al zecelea, cu trei victorii si tot atatea infrangeri.

Lotul Germaniei

• Ann-Cathrin Giegerich – Debrecen (portar)
  • Dinan Eckerle – Metz (portar)
  • Isabell Roch – Borussia Dortmund (portar)
  • Marlene Zapf – Metzingen (aripa dreapta)
  • Amelie Berger – Bietigheim (aripa dreapta)
  • Alina Grijseels – Borussia Dortmund (aparator central)
  • Xenia Smith – Bietigheim (aparator stanga)
  • Julia Behnke – Ferencvaros (pivot)
  • Kim Naidzinavicius – Bietigheim (aparator central)
  • Mia Zschocke – Bayer Leverkusen (aparator central)
  • Emily Bolk – Ferencvaros (aparator stanga)
  • Ina Grossmann – Thuringer (aripa stanga)
  • Maren Weigl – Metzingen (aparator dreapta)
  • Julia Maidhof – Bietigheim (aparator dreapta)
  • Antje Lauenroth – Bietigheim (aripa stanga)
  • Ewgenjia Minevskaja – Ramnicu Valcea (aparator stanga)
  • Luis Schulze – Bietigheim (pivot)
  • Jennifer Rode – Borussia Dortmund (aparator dreapta)

Antrenor: Henk Groener

Polonia

Revine la Euro dupa ce in urma cu doi ani a terminat abia pe locul 14. Polonia este outsider in Grupa D, ceea ce inseamna ca trebuie sa produca surpriza pentru a ajunge in grupele principala. Nu a mai reusit lucrul acesta de foarte mult timp, respectiv de 12 ani. Cea mai buna clasare la Euro a elevelor antrenate acum de Arne Senstad a fost un loc 5 obtinut in 1998.

Pentru a ajunge intre cele mai bune 16 echipe nationale de handbal feminin din Europa, polonezele au jucat turneu de calificare. In ultima runda au trecut cu 28-16 de Insulele Feroe si cu 27-26 de Ucraina, in meciul decisiv. In incercarealor de a pune la puncte cele mai mici nereguli, Polonia a disputat o dubla partida amicala in compania Suediei, ambele jocuri fiind pierdute. Cele doua evenimente au avut loc in primele zile ale lunii octombrie, fiind si singurele din 2020 ale echipei Poloniei.

Lotul Poloniei

• Joanna Drablik – Zaglebie Lubin (pivot)
  • Weronika Gawlik – MKS Lublin (portar)
  • Marta Gega – MKS Lublin (aparator stanga)
  • Adrianna Gorna – Zaglebie Lubin (aripa dreapta)
  • Kinga Grzyb – Zaglebie Lubin (aripa stanga)
  • Karolina Kochaniak – Zaglebie Lubin (aparator central)
  • Aneta Labuda – Besancon (aripa dreapta)
  • Sylwia Matuszczyk- JKS Jaroslaw (pivot)
  • Dagmara Nocun – MKS Lublin (aripa stanga)
  • Natalia Nosek – MKS Lublin (aparator dreapta)
  • Adrianna Placzek – Nantes (portar)
  • Aleksandra Rosiak – Piotrcovia Piotrkow (aparator central)
  • Romana Roszak – MKS Lublin (pivot)
  • Patrycia Swierzewska – Zaglebie Lubin (aparator stanga)
  • Paulina Uscinowicz – Fleury Loiret (aparator stanga)
  • Aleksandra Zych – Magura Cisnadie (aparator dreapta)

Antrenor: Arne Senstad

Campionatul European de handbal feminin – Prezentare Grupa D – Norvegia

Campionatul European de handbal feminin - Prezentare Grupa D - Norvegia
Campionatul European de handbal feminin – Prezentare Grupa D – Norvegia – sursa foto: facebook

Putine echipe nationale de handbal feminin din lume se pot pune cu Norvegia. Este o natioanala prezenta la toate turneele mari organizate de-a lungul timpului, reusind chiar sa obtina medalii importante. Selectionata nordica a castigat de doua ori aurul olimpic, de trei ori Campionatul Mondial si in alte sapte randuri Campionatul European. Ultima oara cand s-a incoronat regina Europei a fost in 2016, in Suedia. In editia trecuta a terminat abia pe locul 5, fiind a doua cea mai slaba clasare din istoria participarilor ei la Euro.

In schimb, asteptarile specialistilor sunt foarte mari in ceea ce o priveste pe Norvegia. Stine Bredal Ofteda si colegele ei sunt favorite sa castige cel de-al 8-lea European din istorie. Ele reprezinta nationala cu cele mai multe astfel de trofee.