Anglia: S-au tras la sorti sferturile de finala ale Cupei Ligii

46

Joi dimineata s-au tras la sorti sferturile de finala ale Cupei Ligii Angliei, acolo unde sunt calificate echipe importante din prima liga. Manchester United, Liverpool si Manchester City si-au aflat adversarele.

sursa foto: express.co.uk

Calificare spectaculoasa a cormoranilor

Spectacol grandios in Cupa Ligii Angliei, totul culminand cu meciurile de miercuri seara. Pe langa victoria lui Manchester United de pe Stamford Bridge, piesa de rezistenta a fost Liverpool – Arsenal. Cu o multime de tineri pe teren, liderul Angliei a fost protagonista unuia dintre cele mai spectaculoase meciuri din Anglia, din sezonul in curs.

Liverpool a trecut de Arsenal, in urma executarii loviturilor de la 11 m. Condusa cu 3-1 si 4-2, formatia angrenata de Jurgen Klopp nu a cedat si a reusit sa inscrie golul egalizator in minutul 90+4, atunci cand Divock Origi a fost la locul potrivit.

Rezultate optimi:

• Ooxford United – Sunderland 1-1 (4-2 dupa penalty-uri)
  • Burton Albion – Leicester 1-3
  • Everton – Watford 2-0
  • Crawley Town – Colchester 1-3
  • Manchester City – Southampton 3-1
  • Liverpool – Arsenal 5-5 (5-4 dupa penalty-uri)
  • Aston Villa – Wolverhampton 2-1
  • Chelsea – Manchester United 1-2

Posibile derby-uri de traditie in semifinale

Tragerile la sorti au fost blande pentru cei trei granzi calificati in aceasta faza. Astfel, sunt sanse foate mari sa avem cel putin un derby in semifinale, daca nu chiar ambele dueluri sa fie tari. In sferturile de finala sunt calificate ambele echipe din Manchester, City si United, dar si doua echipe din Liverpool, respectiv Liverpool FC si Everton.

Daca lucrurile decurg cum trebuie si favoritele se vor impune, atunci in sferturile de finala putem avea Manchester Derby si Merseyside derby.

Programul sferturilor de finala din Cupa Ligii Angliei:

• Manchester United – Colchester
  • Everton – Leicester
  • Oxford United – Manchester City
  • Aston Villa – Liverpool

Meciurile sunt programate sa se joace in perioada 17-18 decembrie, dar data poate sa sufere modificari in functie de programul lor. Sunt echipe care participa si in cupele europene, iar englezii tin cont de acest aspect.